INSTAGRAM

VIENNAWIEDEŃ
największe miasto oraz stolica Austrii, położona nad Dunajem. Została ona podzielona na 23 dzielnice. Pierwszą z nich, jest mieszcząca się w samym centrum – Innere Stadt, która obejmuje najstarszą część miasta.

GÓRNY BELWEDER

Barokowy pałac, został zaprojektowany przez architekta Johann’a Lucas’a von Hildebrandt’a. Wraz z Dolnym Belwederem, stanowił on rezydencję księcia Eugeniusza. Niegdyś pełnił on funkcję reprezentacyjną, w której odbywały się uroczystości oraz bankiety. Obecnie znajduje się tam Österreichische Galerie des 19. und 20. Jahrhunderts. Galeria Sztuki Austriackiej (XIX I XX wieku), posiada w swoich zbiorach między innymi, największą na świecie kolekcję dzieł Gustawa Klimta (1862-1918).

ALBERTINA

Galeria została założona przez  księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jemu też zawdzięcza swoją nazwę. Znajduje się w niej, jeden z największych na świecie zbiorów grafik. Obecnie obejmuje on około 100 000 fotografii, które prezentowane są na wystawach czasowych oraz ponad milion rysunków, akwareli i grafik, od późnego gotyku do czasów współczesnych. Claude Monet, Pablo Picasso, Edgar Degas, Paul Cézanne, Gustav Klimt, to tylko nieliczni z artystów, których prace prezentowane są w galerii Albertina. Arcydzieła te, ze względu na wrażliwość na światło, pokazywane są jedynie w  wystawach specjalnych.

Jeśli więc interesujecie się sztuką, to zdecydowanie jest to miejsce, które musicie odwiedzić.

HOFBURG

Jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie. Dawna rezydencja i centrum administracyjne cesarzy z dynastii Habsburgów, to obecnie miejsce gdzie znajdują się liczne muzea, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy, siedziba austriackiego prezydenta oraz centrum kongresowe.

KATEDRA ŚW. SZCZEPANA

Jedna z najbardziej znanych budowli gotyckich w Austrii i symbol Wiednia. Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku. Katedra ma 107,2m wysokości i 34,2m szerokości. Posiada cztery wierze, najwyższa z nich – południowa ma 136,44m wysokości i aby obejrzeć z niej panoramę miasta, należy wspiąć się po 343 stopniach schodów.

PRATER

Jeśli jednak, nie jesteście fanami wspinaczki, a nie macie lęku wysokości i pragniecie zobaczyć panoramę miasta tracąc nieco grunt pod nogami, z pewnością przypadnie wam do gustu Prater Turm. Jest to jedna z atrakcji wesołego miasteczka, znajdującego się na terenie Parku Prater. Zajmuje on powierzchnię 1700ha, co czyni go jednym z największych parków w Europie.

Prater Turm to karuzela z huśtawkami łańcuchowymi o wysokości 117m. Karuzela kręci się dość spokojnie, dzięki czemu macie możliwość podziwiania widoków, które z pewnością zapadną wam w pamięci do końca życia. Wbrew pozorom, to jedna z najmniej ekstremalnych atrakcji w tym parku rozrywki. Cena biletu to 5€. 

W centrum miasta, obok licznych muzeów i galerii, w przepięknych, zabytkowych kamienicach, znajdują się butiki ekskluzywnych marek i topowych projektantów. To, co szczególnie przykuło moją uwagę to, świetnie ubrani mężczyźni. Zdecydowanie wyróżniali się oni na tle kobiet.

photo credit: Anna Magdalena BERNAT