Przejdź do treści

VIENNA

 

 

 

 

WIEDEŃ

największe miasto oraz stolica Austrii, położona nad Dunajem. Została ona podzielona na 23 dzielnice. Pierwszą z nich, jest mieszcząca się w samym centrum – Innere Stadt, która obejmuje najstarszą część miasta.

 

 

 

 

 

GÓRNY BELWEDER

Barokowy pałac, został zaprojektowany przez architekta Johann’a Lucas’a von Hildebrandt’a. Wraz z Dolnym Belwederem, stanowił on rezydencję księcia Eugeniusza. Niegdyś pełnił on funkcję reprezentacyjną, w której odbywały się uroczystości oraz bankiety. Obecnie znajduje się tam Österreichische Galerie des 19. und 20. Jahrhunderts. Galeria Sztuki Austriackiej (XIX I XX wieku), posiada w swoich zbiorach między innymi, największą na świecie kolekcję dzieł Gustawa Klimta (1862-1918).

ALBERTINA

Galeria została założona przez  księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jemu też zawdzięcza swoją nazwę. Znajduje się w niej, jeden z największych na świecie zbiorów grafik. Obecnie obejmuje on około 100 000 fotografii, które prezentowane są na wystawach czasowych oraz ponad milion rysunków, akwareli i grafik, od późnego gotyku do czasów współczesnych. Claude Monet, Pablo Picasso, Edgar Degas, Paul Cézanne, Gustav Klimt, to tylko nieliczni z artystów, których prace prezentowane są w galerii Albertina. Arcydzieła te, ze względu na wrażliwość na światło, pokazywane są jedynie w  wystawach specjalnych.

Jeśli więc interesujecie się sztuką, to zdecydowanie jest to miejsce, które musicie odwiedzić.

HOFBURG

Jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie. Dawna rezydencja i centrum administracyjne cesarzy z dynastii Habsburgów, to obecnie miejsce gdzie znajdują się liczne muzea, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy, siedziba austriackiego prezydenta oraz centrum kongresowe.

KATEDRA ŚW. SZCZEPANA

Jedna z najbardziej znanych budowli gotyckich w Austrii i symbol Wiednia. Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku. Katedra ma 107,2m wysokości i 34,2m szerokości. Posiada cztery wierze, najwyższa z nich – południowa ma 136,44m wysokości i aby obejrzeć z niej panoramę miasta, należy wspiąć się po 343 stopniach schodów.

PRATER

Jeśli jednak, nie jesteście fanami wspinaczki, a nie macie lęku wysokości i pragniecie zobaczyć panoramę miasta tracąc nieco grunt pod nogami, z pewnością przypadnie wam do gustu Prater Turm. Jest to jedna z atrakcji wesołego miasteczka, znajdującego się na terenie Parku Prater. Zajmuje on powierzchnię 1700ha, co czyni go jednym z największych parków w Europie.

Prater Turm to karuzela z huśtawkami łańcuchowymi o wysokości 117m. Karuzela kręci się dość spokojnie, dzięki czemu macie możliwość podziwiania widoków, które z pewnością zapadną wam w pamięci do końca życia. Wbrew pozorom, to jedna z najmniej ekstremalnych atrakcji w tym parku rozrywki. Cena biletu to 5€. 

W centrum miasta, obok licznych muzeów i galerii, w przepięknych, zabytkowych kamienicach, znajdują się butiki ekskluzywnych marek i topowych projektantów. To, co szczególnie przykuło moją uwagę to, świetnie ubrani mężczyźni. Zdecydowanie wyróżniali się oni na tle kobiet.

RELATED POSTS

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *