Przejdź do treści

TRENDS SPRING/SUMMER 2018

 

 

Klasyka, styl i ponadczasowość – to kryteria, którymi kieruje się podczas selekcjonowania aktualnych trendów.  Postanowiłam wybrać trzy, które są najlepszym przykładem na to, że moda stale zatacza koło, a niektóre fasony i wzory, sprawdzą się przez wiele sezonów.

 

 

 

 

 

1.

TRENCZ

Historia tego ponadczasowego płaszcza sięga jeszcze początku XIX wieku. W latach 50., kiedy zaczęto do jego produkcji stosować wodoodporną wełnę, zyskał sobie uznanie wśród brytyjskiej armii. Największa jego popularność przyszła jednak w latach 70., dzięki opatentowaniu przez Thomas’a Burberry bawełnianego materiału – gabardyny (tłum. okrycie wierzchnie). Swoją nazwę „trencz” (tłum. okop) zyskał po kilku dekadach istnienia w okopach wojen brytyjskich. W latach 30. XX wieku, trencz trafił na ulice i stał się jednym z ulubionych okryć wierzchnich zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Klasyczny trencz posiadał podwójny materiał w górnej części pleców, dwurzędowe zapięcie (po 5 guzików w rzędzie) i był przewiązywany paskiem. Występował w różnych długościach i kolorach, jednak najbardziej popularne były odcienie beżu, szarości, khaki oraz granatu.

 

photo credit: Pinterest

 

2.

DENIM

Jeansowy total look

Słowo „jeans” pochodzi z języka francuskiego – Blue de Gênes (tłum. błękit genewski).
Pierwsza hurtownia jeansu powstała w 1853 roku, we francuskim mieście Nîmes, któremu po części zawdzięcza swoją nazwę „denim„.  Założycielem fabryki był Leo Strauss (później Levi Straussa).

 

 

 

Chociaż historia jeansu sięga już epoki renesansu, swoją sławę zyskały dopiero w XIX wieku, głównie wśród żeglarzy.  Kolejny bum przyszedł  w raz z modą na westerny w latach 1930-1940. Na ulice trafiły w latach 40.-50. dzięki żołnierzom armii amerykańskiej, którzy nosili je podczas przepustek, zaś w latach 60. stanowiły symbol buntu. Największa moda na denim nastąpiła jednak w latach 80., kiedy zaczęto szyć z tego materiału nie tylko spodnie, ale również koszule, kurtki, kamizelki oraz spódnice.

Aktualnie, materiał ten nie jest już kojarzony jedynie z klasą robotniczą i jest obecny na wybiegach u wielu światowych projektantów.

 

 

 

3.

PASY

Print

Po raz pierwszy w modzie print ten pojawił się dzięki francuskiej projektantce Sonii Rykiel, w latach 60. W tamtym czasie, był on symbolem wyzwolenia kobiet.

 

 

 

 

photo credit: Karol KRYCZKA
Kamil BERNAT

 

RELATED POSTS

2 komentarze

  1. alchemiaurody alchemiaurody

    Zdecydowanie to moje 3 must have tej wiosny. Uwielbiam te połączenia

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *